Dla studentów
- Szczegóły
- Poprawiono: środa, 27 września 2017 08:50
Dziekanat Katedry Inżynieria Środowiska
inż. Izabela Starzonek
Budynek Collegium Mechanicum
ul. Poznańska 201-205, pok. 128
tel. (62) 76 79 555
Godziny otwarcia
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek - Piątek: 10:00 - 14:00
Sobota (zjazdowa): 9:00 - 14:00
Harmonogram roku akademickiego
Harmonogram roku akademickiego 2017/2018
Opiekunowie roku
Studia pierwszego stopnia
I rok - dr inż. Zygmunt Kaźmierczak
II rok - mgr inż. Daria Mazurek
III rok - dr inż. Beata Pawłowska
IV rok - dr inż. Bagdan Derbiszewski
Studia drugiego stopnia
I rok - mgr Sławomira Janiak
II rok - dr inż. Maria Chojnacka
Praktyki studenckie
Praktyki dyplomowe, realizowane są w wymiarze 3 miesiące po VI semestrze studiów. Celem praktyki dyplomowej jest zebranie materiałów do napisania dyplomowej pracy inżynierskiej oraz zapoznanie studentów z organizacją pracy w przedsiębiorstwach. Opiekunem praktyk zawodowych na kierunku Inżynieria Środowiska (studia I i II stopnia) jest dr inż. Maria Chojnacka. W trakcie trwania semestru raz w tygodniu prowadzone są konsultacje dotyczące praktyk w wymiarze 1,5 h w budynku Collegium Oecologicum, sala 209. Aktualne terminy konsultacji są podane w usosweb.pwsz.kalisz.pl w profilu pracownika. Opiekun praktyk posiada do wglądu wykaz zakładów pracy, w których realizowane są praktyki zawodowe. Student zobowiązany jest do zapoznania się z dokumentami związanymi z realizacją praktyk zawodowych. Są to:
- Regulamin Praktyk Zawodowych,
- Warunki zaliczenia studentom wykonywanej pracy zawodowej na poczet praktyki zawodowej
Student zobowiązany jest do okazania dowodu wpłaty aktualnego ubezpieczenia NNW (wykupionego w danym roku akademickim lub indywidualnie na czas trwania praktyk) przy odbiorze dokumentów. Dokumenty do pobrania u opiekuna praktyk:
- Oświadczenie, Porozumienie i Program praktyk,
- Dziennik praktyk
Studenckie Koło Naukowe "Żyjesz w Środowisku"
Kierunek Inżynieria Środowiska, obok statutowych zadań dydaktycznych i naukowych, podjął się jeszcze jednego ważnego zadanie, a mianowicie edukacji społeczeństwa w dziedzinie ochrony środowiska. Jedną z form zainteresowania społeczeństwa ochroną środowiska są organizowane systematycznie od 10 lat Seminaria Studenckie Koło Naukowego „Żyjesz w Środowisku”. O idei tych Seminariów świadczy nazwa Koła Naukowego, przypominająca wszystkim, że nasze istnienie jest możliwe tylko wtedy, gdy istnieje środowisko. I dlatego myślą przewodnią wszystkich spotkań seminaryjnych jest:
„Środowisko bez nas będzie istniało, ale my bez środowiska nie możemy istnieć”
We wszystkich edycjach Seminarium prezentowany materiał jest podzielony w ten sposób, że w części plenarnej prezentują swe prace ważne ośrodki naukowe (np. od wielu lat gościmy naukowców z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu i Politechniki Gdańskiej) oraz przodujące centra przemysłowe. W ten sposób uczestnicy mogą usłyszeć i podyskutować o najnowszych trendach badawczych i wdrożeniowych.
Kolejne części to referaty członków Koła Naukowego, w których studenci studiów I i II stopnia przedstawiają wyniki swych badań, przemyśleń i refleksji.
Jednym z sukcesów Seminariów jest zainteresowanie nimi młodzieży szkół ponadpodstawowych z województwa wielkopolskiego i łódzkiego. W Seminarium jedna z Sekcji referatowych i Sekcja Plakatowa są oddane całkowicie do dyspozycji młodzieży szkolnej. Po latach doświadczeń możemy już powiedzieć, że do czołowych propagatorów idei czystego środowiska należą I i III LO z Kalisza, ZSP nr 1 z Kępna, ZS nr 1 z Liskowa oraz ZSP nr 1 z Sieradza.
W sumie na Jubileuszowym X Seminarium przedstawiono 46 referatów i 19 plakatów, a ponieważ prace seminaryjne są zawsze wydawane w formie zwartej, w recenzowanym opracowaniu, dla wielu autorów jest to często pierwszy dorobek naukowy, a co jest równie ważne – udokumentowany dorobek w walce o ochronę środowiska naturalnego.