Search

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

O programie

ERASMUS+ TY TEŻ MOŻESZ WYJECHAĆ!


Program Erasmus rozpoczął się w 1987 roku jako program wymiany studentów. Mimo że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główną ideą pozostaje rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami. Nazwa Erasmus nawiązuje do imienia holenderskiego filozofa i teologa, humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Nie bez przyczyny. Erazm, jak inni wybitni ludzie renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy, a jego poglądy na edukację przesycone były głębokim humanizmem.

Program Erasmus+ umożliwia wyjazdy studentów na zagraniczne uczelnie na część studiów i praktykę. 

O wyjazd może ubiegać się każdy student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu zarejestrowany na studiach prowadzących do uzyskania stopnia/dyplomu licencjata lub magistra bez względu na narodowość.

Erasmus

Zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=ykwdEaRQXW4

Do jakich krajów można wyjechać?

Jako stypendysta Erasmusa możesz wyjechać tylko do kraju uczestniczącego w tym programie.

W Erasmusie biorą udział: kraje członkowskie UE (28), 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego - Islandia, Lichtenstein, Norwegia oraz Turcja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii.

Do jakiej uczelni można wyjechać?

Wyjechać można tylko do uczelni zagranicznej, z którą Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu ma podpisaną umowę (współpracuje). Spis uczelni do których można wyjechać z poszczególnych instytutów/wydziałów dostępny jest [tutaj] Na uczelni zagranicznej możesz odbyć część studiów na wydziale kształcącym w tej samej dziedzinie, którą studiujesz, ewentualnie w dziedzinie pokrewnej.

Dokąd wyjechać na praktykę lub staż absolwencki?

W ramach programu Erasmus+ można wyjechać nie tylko na studia, również na praktykę i staż absolwencki. Trzeba jednak samemu znaleźć sobie firmę, instytucję lub organizację, która Cię przyjmie. Pomocne mogą okazać się dedykowane do tego strony internetowe, które znajdują się [tutaj].

Jakie jest dofinansowanie wyjazdu w ramach Programu Erasmus+?

Studenci mogą otrzymać dofinansowanie UE jako wkład w ich koszty podróży i utrzymania ponoszone w czasie studiów lub praktyki za granicą. Kwoty te są określane przez Narodowe Agencje Programu Erasmus+.

Stawki miesięcznego stypendium na wyjazd w ramach Programu Erasmus+ oraz z dofinansowaniem programu PO WER w roku akademickim 2017/2018:

Kraje należące do danej grupy Miesięczna stawka stypendium w Euro dla studentów wyjeżdżających na studia (SMS) Miesięczna stawka stypendium w Euro dla studentów i absolwentów wyjeżdżających na praktyki (SMP, GMP)
Grupa 1 – Austria, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy 500 Euro 600 Euro
Grupa 2 – Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Turcja 450 Euro 550 Euro
Grupa 3 – Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry, była Republika Jugosławii Macedonia (FYROM) 350 Euro 450 Euro

 

Wyjazdy studentów z prawem do dodatku socjalnego na studia i praktykę (PO WER)
Kraje należące do danej grupy Miesięczna stawka stypendium w PLN dla studentów wyjeżdżających na studia (SMS) i praktykę (SMP)
Grupa 1 – Austria, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy 3015 PLN
Grupa 2 – Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Turcja 2799 PLN
Grupa 3 – Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry, była Republika Jugosławii Macedonia (FYROM) 2369 PLN

 

Wyjazdy studentów niepełnosprawnych na studia i praktykę (PO WER)
Kraje należące do danej grupy Miesięczna stawka stypendium w PLN dla studentów wyjeżdżających na studia (SMS) Miesięczna stypendium w PLN dla studentów wyjeżdżających na praktyki (SMP)
Grupa 1 – Austria, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy 2153 PLN 2584 PLN
Grupa 2 – Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Turcja 1938 PLN 2369 PLN
Grupa 3 – Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry, była Republika Jugosławii Macedonia (FYROM) 1507 PLN 1938 PLN
Dodatkowa kwota wynikająca z potrzeb osoby niepełnosprawnej

W zależności od potrzeb wynikających z wniosku złożonego do FRSE. FRSE

ma prawo do zredukowania wnioskowanej kwoty, również aby umożliwić wyjazd większej liczbie osób. Kwota ta podlega rozliczeniu na

podstawie dowodów finansowych

 

Wyjazdy z "dofinansowaniem zerowym"

W przypadku braku środków przez uczelnię macierzystą student może wyjechać z "dofinansowaniem zerowym". Procedura ubiegania się o wyjazd z "dofinansowaniem zerowym" jest taka sama jak wyjazd z przyznanym stypendium.

Prawa i obowiązki stypendysty

Wykaz podstawowych praw i obowiązków studentów wyjeżdżających w ramach Programu Erasmus+ zawiera Karta Studenta Erasmusa.

Ubezpieczenie

Każdy student i absolwent wyjeżdżający na stypendium Programu Erasmus+ zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego (np. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ w przypadku wyjazdu do kraju UE lub prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia o równorzędnym zakresie w przypadku wyjazdu do kraju niebędącego członkiem UE) ważnego na terenie kraju w którym będzie przebywać.

Każdy wyjeżdżający student i absolwent ponosi pełną odpowiedzialność za posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub kosztów leczenia na czas podróży i całego pobytu w organizacji przyjmującej oraz zna zakres tego ubezpieczenia.

Stypendysta zobowiązuje się przekazać do Biura Współpracy z Zagranicą kopii dowodu ubezpieczenia zdrowotnego lub kosztów leczenia na czas podróży i całego pobytu w organizacji przyjmującej. 

Biuro Współpracy z Zagranicą zaleca wykupienie przez Uczestnika dodatkowego ubezpieczenia prywatnego obejmującego koszty ewentualnych dodatkowych interwencji medycznych bądź transportu do Polski oraz ubezpieczenia OC.

Na jak długo można wyjechać?

W ramach programu Erasmus+ każdy student dysponuje tzw. Kapitałem Mobilności, czyli czasem, który można spędzić za granicą na studiach i praktykach lub stażu absolwenckim łącznie:

- 12 miesięcy na studiach I stopnia (licencjackie/inżynierskie),

- 12 miesięcy na studiach II stopnia (magisterskie uzupełniające).

Wyjazd na studia trwa mininum jeden semestr (minimum 3 miesiące), wyjazd na praktyki musi trwać co najmniej 2 miesiące.

Czym jest Wsparcie Językowe Online (OLS)?

Wsparcie Językowe Online/Online Linguistic Support (OLS) to fantastyczne narzędzie udostępnione przez Komisję Europejską uczestnikom mobilności w ramach programu Erasmus+, a służące do oceny ich kompetencji językowych i doskonalenia znajomości języków obcych w formie testów biegłości językowej i kursów językowych online. Skorzystanie z OLS jest bezpłatne.

OLS

 Zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=Ccni7Z42BHM