Search

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

15. rok rozpoczęty

Inauguracja roku akademickiego 2013/2014Społeczność akademicka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zainaugurowała oficjalnie kolejny rok akademicki. Studia w kaliskiej uczelni rozpoczęło półtora tysiąca studentów pierwszego roku, a naukę na wyższych latach kontynuuje kolejne trzy tysiące osób.
 
Piętnasta inauguracja roku akademickiego w PWSZ w Kaliszu była okazją do podsumowania faktów, jakie miały istotny wpływ na obecny kształt i wielkość uczelni. Była mowa o po raz siódmy wygranym rankingu Rzeczpospolitej i Perspektyw oraz jego najważniejszych wskaźnikach: jakości kształcenia i komforcie studiowania, a także przyznanych uczelni ocenach i certyfikatach.
 
Sporo miejsca poświęcono inwestycjom – zaawansowanej już budowie Centrum Doskonałości Badań Kół Zębatych i projektowanej rozbudowie kampusu studenckiego, którą uczelnia ma nadzieję realizować w oparciu o środki pochodzące z programu unijnego WRPO 2014+.
>>> czytaj dalej >>>

Podsumowując tegoroczną rekrutację, prof. nadzw. dr hab. n. med. Magdalena Pisarska-Krawczyk wskazała na nie zmieniające się statystyki: - Dziękujemy wam, drodzy studenci, za zaufanie, jakim nas po raz kolejny obdarzyliście wybierając studia w kaliskiej PWSZ. Pomimo niżu demograficznego i nadal odczuwalnych skutków kryzysu gospodarczego was nie ubywa, a rekrutacja rokrocznie utrzymuje się na prawie niezmiennym poziomie. To znak, że nasza oferta jest na czasie, a warunki studiowania są atrakcyjne – mówiła prorektor.
 
Po niespełna 15 latach istnienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu jej mury opuściło bez mała 13 tysięcy absolwentów. Jak się okazuje, wielu spośród nich pełni już funkcje kierownicze i stanowi o przyszłości wielu firm i instytucji.
 
Profesor Pisarska, jako prorektor ds. badań i współpracy z zagranicą, zaprezentowała bogatą działalność naukowo-badawczą uczelni. Każdy z wydziałów realizuje jakiś proces badawczy, podejmuje się organizacji konferencji naukowych, seminariów. Wiele z nich przyjęło formę cykliczną i odbywa się od kilku lat. - Wszystko to składa się na prawdziwy i prawidłowy obraz uczelni, w którego centrum znajduje się nauka. Bo poznanie wynikające z doświadczenia gwarantuje sukces – podsumowała prorektor.
 
Na zakończenie omówiono planowane modyfikacje oferty kształcenia. Już niebawem należy spodziewać się uruchomienia kolejnych studiów magisterskich, a nawet doktoranckich – najprawdopodobniej na kierunku mechanika i budowa maszyn. Poszerzy się również oferta studiów pierwszego stopnia.
 
Tradycyjnie już uroczystość była okazją do wyróżnienia najlepszych studentów i po raz pierwszy absolwentów. Niekwestionowaną prymuską okazała się Dina Czajczyńska z kierunku inżynieria środowiska, która uzyskała średnią ocen 4,97. Tytuły "Najlepszego Absolwenta Roku" przypadły kolejno: Katarzynie Wawrzyniak, Katarzynie Błaszczak, Renacie Gralak i Adrianowi Rzemykowskiemu. Wyróżniono także najlepszych sportowców.
 
Oficjalną część zakończył wykład inauguracyjny, który wygłosił prof. dr hab. inż. Henryk Bem, profesor na Wydziale Politechnicznym kaliskiej PWSZ, uznany w kraju i zagranicą autorytet w dziedzinie chemii jądrowej, radiochemii i radioekologii. Profesor Bem mówił o polonie i radzie jako „gorzkich” owocach epokowych odkryć Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie.
 
W części artystycznej wystąpiła dwójka wokalistów, laureatów muzycznych programów telewizyjnych: Marzena Ugorna i Michał Szyc. Akompaniował im Free Brass Band pod dyrekcją Marka Kubery.
 
Licznie przybyli na uroczystość znakomici goście: parlamentarzyści, włodarze miast i powiatów, samorządowcy, reprezentanci świata nauki, prezesi i dyrektorzy, duchowieństwo nie szczędzili słów uznania dla rozwoju młodej, kaliskiej uczelni. Wszyscy zgodnie gratulowali władzom osiągnięć i życzyli, by ta dobra passa trwała nadal.