Search

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

    Quod bonum

    XVI inauguracja roku akademickiegoXVI rok akademicki zainaugurowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu. W uroczystości stanowiącej centralny punkt obchodów 15-lecia uczelni udział wziął Janusz Piechociński, wicepremier Rzeczypospolitej Polskiej.

    Początki uczelni z teraźniejszością skonfrontował w wystąpieniu inauguracyjnym rektor PWSZ w Kaliszu prof. zw. dr inż. Jan Chajda. - Oceniając z perspektywy dnia dzisiejszego, początki Państwowej Wyższej Szkoły  Zawodowej w Kaliszu nie były imponujące, choć samo powołanie uczelni uznane zostało za tutejsze Wydarzenie Roku i zaspokajało ówczesne nasze aspiracje. Dziś, kiedy po raz ósmy z rzędu kaliska PWSZ staje na najwyższym podium w najbardziej prestiżowym rankingu szkół wyższych „Perspektyw”, wszystko wcześniejsze wydaje się małe i nieznaczące. Otóż nic bardziej mylnego, bo wynik ten jest składową szeregu pomyślnych zdarzeń, które działy się na przestrzeni całych minionych 15-lat. To przede wszystkim efekt dobrze realizowanej przyjętej przed laty mądrej i dalekowzrocznej strategii rozwoju uczelni – mówił rektor Chajda.

    A ta strategia oparta jest na czterech filarach: kształceniu, działalności naukowej i badawczo-rozwojowej, współdziałaniu z otoczeniem i rozwoju organizacyjnym. Dziś kadra naukowo-dydaktyczna PWSZ liczy blisko 400 nauczycieli akademickich, w tym 90 z tytułem profesora lub doktora habilitowanego. Wśród nich są także profesorowie z zagranicy: z Rosji, Niemiec, Francji a nawet z USA. Głównym celem uczelni jest teraz uzyskanie pozwolenia na prowadzenie studiów doktoranckich, co oznacza przekształcenie w Akademię. To dążenie zobowiązał się wesprzeć wicepremier Janusz Piechociński.

    - Cieszę się, że pan rektor mówi wprost: te 15 lat zamykamy wielkim sukcesem, ale wchodzimy na nowy poziom i mówimy: tak, najlepsza w Polsce PWSZ jest gotowa, by aplikować o status akademii, a po tym statusie wystąpi o to, by stać się uniwersytetem – stwierdził wicepremier.

    O uczelni noszącej imię Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, urodzonego i wychowanego w Kaliszu, drugiego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, ciepło wypowiadał się prezydent Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz. - Dorobek uczelni jest znakomitym dowodem na skuteczne budowanie polskiej samorządności, tak ważnej w filozofii rządzenia patrona PWSZ – mówił włodarz miasta. - W dużym stopniu uczelnia spełnia postulat prezydenta i profesora Wojciechowskiego, kształcąc kadrę zawodową dla miasta i regionu, ale także dla kraju. Dorobek uczelni ukazał się najokazalej w piątek, gdy oddawane było Centrum Dydaktyczne Badań Kół Zębatych – dodał.

    Na przestrzeni minionych lat mury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu opuściło 13.800 absolwentów, a w samym ubiegłym roku akademickim 1.160. Tymczasem na pierwszy rok studiów 2014/2015 przyjęto 1.250 osób, zatem bilans jest dodatni. To w ocenie władz uczelni wielki sukces, którym kaliska PWSZ jako jedna z nielicznych w kraju może się poszczycić w dobie postępującego kryzysu demograficznego.


    Additional information