Search

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

    Odszedł budowniczy akademickiego Kalisza

    Prof. Andrzej NiekraszZmarł prof. Andrzej Niekrasz, artysta, nauczyciel akademicki, protoplasta i współorganizator szkolnictwa wyższego w Kaliszu, wieloletni kierownik Zakładu Teorii i Metodyki Sztuk Plastycznych Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Za swoją działalność wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Miał 79 lat.
     
    Prof. zw. Andrzej Niekrasz urodził się 25 października 1934 r. w Krakowie. Tam też, na Akademii Sztuk Pięknych, studiował pod kierunkiem prof. Hanny Rudzkiej-Cybis, Jonasza Sterna i prof. Konrada Srzednickiego. Dyplom z odznaczeniem na Wydziale Malarstwa uzyskał w 1959 r. W 1990 r. otrzymał tytuł naukowy profesora.
    Dzielił swoje życie po równo na twórczość i pedagogikę, zarówno w jednej, jak i drugiej dziedzinie stał się autorytetem, wybitną osobowością. Jako pedagog wspólnie z nieżyjącym już prof. Edwardem Polanowskim kładł w Kaliszu podwaliny szkolnictwa wyższego. Ale nie tylko, wiele zawdzięcza mu Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie, w której stworzył i przez wiele prowadził Zakład Wychowania Plastycznego. Zasłużył się dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w którym utworzył podobny zakład kształcący twórców i wychowawców sztuk plastycznych. Z czasem stał się on częścią Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Przez wiele lat – aż do emerytury – kierował jego pracami.
     
    W 1990 roku otrzymał tytuł profesora, a Jego biogram zamieszczono  w „Who is who in Internationale Art” (w kolejnych edycjach: 1987/88, 1989/90, 1991/92). Sylwetka Artysty wpisana została również do słownika biograficznego „Współcześni uczeni polscy” pod red. nauk. Janusza Kapuścika. Od 2007 roku jest również profesorem w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
     
    Uprawiał rysunek, grafikę warsztatową i malarstwo. Brał udział w ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i 130 wystawach zbiorowych w kraju i poza jego granicami, m.in. w Paryżu, Wiedniu, Rzymie, Moskwie, St. Petersburgu, Pradze, Berlinie, Monachium, Stuttgarcie, Hamm, Madrycie, Lozannie, Bolonii, Toronto i Alabamie. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju i w wielu kolekcjach zagranicznych, promując dorobek lokalnego środowiska twórców oraz najstarsze z polskich miast.
    Profesor Andrzej Niekrasz położył wielkie zasługi w budowanie środowiska plastycznego, a następnie akademickiego plastyków w naszym mieście. Kierowany przez niego Zakład współpracował przez wiele lat z Ośrodkiem Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” organizując doroczne ARS UNIVERSITATIS. Konkurs jest przejawem twórczego współdziałania kaliskich środowisk kulturalnych i naukowych oraz doskonałym środkiem promocji uzdolnionej artystycznie  młodzieży studenckiej. W konkursie tym Profesor przez wiele lat pełnił funkcję jurora, a rosnący z roku na rok poziom zgłaszanych prac to zarówno wynik doskonale prowadzonej edukacji plastycznej w kierowanym przez Niego Zakładzie, jak również osobisty autorytet i uznanie, jakim cieszył się wśród studentów.
     
    Będąc człowiekiem wrażliwym na sztukę, świadomym faktu twórczego przenikania się różnych jej dziedzin, Profesor Andrzej Niekrasz zainspirował powstanie konkursu Twórczość Plastyczna Inspirowana Muzyką Dawną, towarzyszącego Ogólnopolskiemu Festiwalowi Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM i był wieloletnim członkiem jego kapituły. Zasiadał również w jury wielu innych konkursów umożliwiających twórczą konfrontację i promocję dorobku plastycznego na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
     
    Za starania na rzecz zbliżania środowiska plastycznego Kalisza związanego  z WPA UAM z uzdolnioną młodzieżą akademicką Hamm oraz wymiany doświadczeń między plastykami polskimi i niemieckimi uhonorowany został przez nadburmistrza Hamm srebrnym medalem.
     
    Profesor Andrzej Niekrasz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W katalogu do Jego Jubileuszowej wystawy wymienione są: Artyści dla Środowiska „Dokument Czasu”, POLEKO 98 – MTP, Poznań 1998 r.; udział w wystawie z okazji 80-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego; CITIUS – ALTIUS – FORTIUS, Muzeum Sportu i Turystyki, Warszawa 1999 r.; Polska Akademia Nauk, „Artyści dla Ekologii”, Poznań 1999 r.; Galerie Kley Hamm 1999 r.; Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2004 r.; Galeria Inicjatyw Twórczych, Teatr Rampa, Warszawa 2009 r.; Galeria ZPAP Okręg Łódzki 2009 r.
     
    W 2010 r. uhonorowany Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W tym samym roku był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnia kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Odszedł od nas Twórca wybitny i Pedagog wielkiego serca, wychowawca wielu znakomitych twórców i pedagogów, i ten, który położył fundamenty pod dobro, jakim jest polskie szkolnictwo akademickie.
     
    źródło: Biuro Prasowe UM w Kaliszu

    Additional information