Search

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

    XIV Inauguracja Roku Akademickiego

    14. Inauguracja Roku Akademickiego odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Uroczystość była okazją do podsumowania działalności uczelni w minionych latach.

    Kaliska PWSZ to uczelnia niemal akademicka. Cztery wydziały, trzynaście kierunków, czterystu nauczycieli akademickich, w tym niemal stu profesorów i ponad cztery tysiące studentów - to liczby stanowiące o potencjale Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. - Do pełni akademickości brakuje nam tylko prawa do doktoryzowania na jednym z wydziałów - mówi rektor kaliskiej PWSZ, prof. zw. dr inż. Jan Chajda. O takie prawo uczelnia zamierza ubiegać się już w rozpoczynającym się roku akademickim, a w kolejnym przekształcić się w akademię. - Studenci i absolwenci PWSZ tego oczekują, bo coraz więcej spośród nich podejmuje bądź zamierza podjąć naukę na studiach trzeciego stopnia, czyli doktoranckich. Jak dotąd muszą się kształcić w dużych ośrodkach akademickich - dodaje rektor Chajda.

    Tymczasem najbliższe plany to poszerzenie oferty studiów drugiego stopnia, czyli magisterskich. Zamiarem władz kaliskiej uczelni jest uruchomienie takich studiów na wszystkich dotąd realizowanych kierunkach. W ślad za tym postępować będzie rozbudowa bazy dydaktycznej. Uruchomiono już procedury przetargowe na budowę Centrum Dydaktycznego Badań Kół Zębatych, które powinno zostać zrealizowane już za rok.

    - Tak się szczęśliwie składa, że każdej inauguracji towarzyszy oddanie do użytku kolejnego fragmentu naszej uczelni. Przed dwoma laty wprowadziliśmy Wydział Politechniczny do gmachu Collegium Mechanicum, przed rokiem otworzyliśmy zimową część tarasów Collegium Novum, a trzy dni temu dokonaliśmy otwarcia tak zwanego „Domu pasywnego" - unikatowego na skalę regionu budynku szkoleniowego, wykonanego w technologii pasywnej - powiedział podczas inauguracji kanclerz PWSZ, Kazimierz Matusiak.

    Tradycyjnie już podczas uroczystości wręczono medale za zasługi dla rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. W tym roku senat uczelni nadał je członkom władz ubiegłej kadencji: prof. dr. hab. Stefanowi Kowalowi, byłemu prorektorowi PWSZ; prof. dr. hab. n. med. Witoldowi Woźniakowi, byłemu dziekanowi Wydziału Medycznego i dr. inż. Wojciechowi Kazimierzowi Pyciowi, byłemu dziekanowi Wydziału Politechnicznemu, a także pani prezes Urzędu Patentowego RP, dr Alicji Adamczak.

    - Dzięki przychylności i wielkiemu zaangażowaniu pani prezes, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu powstał Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie wszystkim zainteresowanym nieodpłatnego dostępu do informacji patentowej. Ponadto dr Alicja Adamczak od lat uczestniczy w pracach kapituły rankingowej „Rzeczpospolitej" i „Perspektyw". Posiadając aktualną i sprawdzoną wiedzę na temat kaliskiej uczelni, czyni ją wiarygodną w oczach członków kapituły oraz podnosi jej prestiż, co sprawia, że PWSZ w Kaliszu od sześciu lat szczyci się tytułem najlepszej profesjonalnej uczelni w Polsce - uzasadniał nadanie tytułu kanclerz uczelni.

    Najlepszą studentką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej drugi rok z rzędu okazała się Dina Czajczyńska z Wydziału Politechnicznego, która studiuje inżynierię środowiska. Ubiegły rok akademicki zakończyła ze średnią 5,0.

    Zgodnie z akademicką tradycją uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu inauguracyjnego. Wygłosił go prof. dr hab. inż. Janusz Kapuściński, kaliszanin, profesor na Wydziale Politechnicznym PWSZ - uznany autorytet w dziedzinie meteorologii i klimatologii, który mówił o katastroficznych zjawiskach geofizycznych.

    W ramach części artystycznej wystąpił chór kameralny PWSZ pod dyrekcją Jakuba Tomalaka, a po nim Michał Szyc - utalentowany student kaliskiej uczelni, którego aranżacje utworów Leonarda Cohena znalazły się na płycie poświęconej muzycznym interpretacjom twórczości kanadyjskiego poety. Michał zaśpiewał obok takich gwiazd jak Adam Cohen, Katie Melua, Chris Botti czy Anita Lipnicka.

    - To będzie pomyślny i szczęśliwy rok - podsumował uroczystość rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, prof. Jan Chajda. O tę pomyślność władze uczelni i studenci modlili się przed inauguracją w kaliskiej katedrze. Mszy świętej z tej okazji przewodniczył nowy pasterz diecezji kaliskiej, bp. Edward Janiak. W słowie skierowanym do członków akademickiej wspólnoty biskup wskazywał na potrzebę wiary i miłości bliźniego oraz życzył studentom, by mieli marzenia, które kiedyś być może doczekają się spełnienia.

    Jedno z takich marzeń już spełniło się ponad 1700 osobom, które dostały się na pierwszy rok studiów w kaliskiej PWSZ - od sześciu lat najlepszej w kraju według rankingu „Rzeczpospolitej" i „Perspektyw".

    - Coraz więcej absolwentów opuszcza mury polskich uczelni z obawą o swój dalszy los. My takich lęków wyzbywamy się każdego dnia, kiedy niemal codziennie dowiadujemy się o czymś pozytywnym. Cieszą nas zarówno te największe, znaczące dla całej społeczności, sukcesy szkoły, jak i nasze małe, osobiste szczęścia: zaliczone kolokwium, zdany egzamin, przydzielone stypendium - mówi studentka drugiego roku, Olga Chiżewskaja.

    Additional information